Vše co jste chtěli vědět o zubech, ale báli jste se zeptat ...

 

10.7.
2013
Bude to bolet?

Kategorie: Trendy
autor: MDDr. Adam Šíma

V zubní ordinaci zaznívá mnoho otázek. Tedy pokud zrovna pacient nemá zubaře plné zuby (myšleno doslova). Žebříček nejčastějších dotazů tvoří „bude to bolet?“ a „to bude asi drahý, co?“.

Nebudeme si nic nalhávat – zubařská vyšetření a ošetření nejsou nejpříjemnější zážitky v životě a vytržení dolní osmičky jistě není vyhledávanou kratochvílí, kterou by si oteklí lidé zpestřovali dlouhé letní večery. Moderní stomatologie přináší řadu možností, jak bolavý zub umrtvit a samotné ošetření aspoň trochu zpříjemnit, či chcete-li znenepříjemnit. Na druhou stranu ale existuje i nemalé množství lidí povahy bojácné, herecké až hysterické, kteří omdlívají už v čekárně před preventivní prohlídkou, při dotyku horního řezáku sondou předvedou dávení ne nepodobné kocovině po zdařilé party a sondáž stavu dásní u nich vyvolává záchvaty kňourání, útrpného vydechování a bolestínského vzdychání. Troufám si říct, že neznám zubaře, který by rád trápil lidi bolestí, jakkoliv je to někdy lákavá představa. Pokud ale pacienti předvádějí bolestivou agónii i během vyšetření, kdy se na zuby z uctivé vzdálenosti pouze koukáme, nepozná lékař situaci, kdy něco opravdu zabolí. Právě bolest je přitom důležitým vodítkem při určování diagnózy a postupu léčby. Jak tedy můžeme zuby umrtvit?

Znalost anatomie a inervace lidské hlavy patří k základním znalostem zubního lékaře a je třeba vědět, které nervové větvičky zasáhnout. Velmi ve zkratce dělíme anestezie na injekční a povrchové. Při povrchové potíráme dásně roztokem anestetika a znecitlivujeme pouze měkké tkáně v okolí zubu, a to například při vpichem injekce. Právě injekce jsou jediným způsobem, jak umrtvit samotný zub. Kromě dolních stoliček můžeme píchat účinné injekce do blízkosti všech zubů, odkud anestezie prosákne skrz měkkou kost až ke kořeni zubu, kudy nervy do zubu vstupují. U dolních stoliček je kost bohužel příliš silná a anestetikum k nervu nepronikne a musíme proto umrtvit celý velký nerv ještě před vstupem do dolní čelisti. Moderním a skvěle účinným typem znecitlivění je anestezie intraligamentární, kterou podáváme velice tenkou jehličkou do štěrbiny mezi zub a kost, tedy tak blízko nervovým zakončením, jak to jen jde. Právě této anestezie využíváme hojně u lidí, kteří i přes necitlivost půlky hlavy uvádějí při ošetření bolestivé pocity. 

Právě bolest bývá namnoze faktorem, který donutí i největší lajdáky k objednání se na preventivní prohlídku. Na tomto místě je třeba připomenout, že i samotná představa zubaře má někdy dokonale anestetický efekt. Ne snad, že bychom se jako zubaři chtěli zbožšťovat a tvrdit, že zapudíme bolest silou osobnosti, ale strach či špatné svědomí před prohlídkou mají za následek vyplavení adrenalinu, který tělo připraví na útěk před šavlozubým tygrem nebo lov mamuta a jakoukoliv bolest potlačí.

Pokud patříte mezi 98% lidí, u kterých není znecitlivění problém, bývá injekce před ošetřením nejprotivnější zážitek, což se myslím dá vydržet. U zbylých dvou procent využijeme starou dobrou osvědčenou anestezii palicovou, kteroužto definujeme jako razantní úder palicí přes palici.

Plus něco tématického: http://www.youtube.com/watch?v=kKhFa3mj-Vk

zpět

 
 

© Český úsměv 2012