Vše co jste chtěli vědět o zubech, ale báli jste se zeptat ...

 

2.8.
2013
Dnes ordinuje veterinář

Kategorie: Společnost
autor: MDDr. Adam Šíma

Česká společnost je posedlá akademickými tituly. Když si stěžuje inženýrka Kropáčková, má to větší váhu, než když si stěžuje paní Kropáčková. Někteří jedinci oslovování titulem přímo vyžadují a jsou i tací, před kterými byste měli stát nejlépe v předklonu a servilně je oslovovat profesore inženýre kandidáte věd doktore honoris causa.  Můžete být klidně sebevětší blbec, ale jste-li doktor blbec, vypadá to  pro velkou část veřejnosti důvěryhodněji. Ve změti akademických titulů se objevil i titul MDDr., tedy Medicinae Dentalis Doctoris, čímž byla narušena hegemonie záplavy zubařů hrdě ryjících na mosazné destičky u zvonku do ordinace písmenka MUDr. Tato změna občas vyvolává mezi neznalou veřejností nefalšovanou paniku.

U pacientů se setkáváme i s dotazy, proč v zubní ambulanci pracuje veterinář, že na křeslo k doktorovi politických věd je ani za boha nic nedostane, až po zděšené výkřiky, že nikdo s ukrajinskou vysokou školou vrtat zuby v České republice nemůže. Dokonce se najdou i natolik agilní lidé, kteří namísto zadání zkratky do vyhledávače neváhají napsat sáhodlouhý email plný pravopisných chyb, ve kterém ordinaci upozorňují na omyl na stránkách a navíc přidají jízlivou výtku, jaká asi může být v takovém zdravotnickém zařízení péče, když ani webovky nemá bez překlepů. Nutno podotknout, že takovíto lidé se po odpovědi s odkazem na tetičku Wiki nebo strýčka Googla radši zřejmě zakopou studem pod zem a na prohlídku se neobjednávají.  

Takže na vědomost se dává, že zubaři s titulem MDDr. vystudovali v České republice a dokonce vrtají zuby lidem, nikolivěk zvěři. Nebo i zvěři?

zpět

 
 

© Český úsměv 2012