Vše co jste chtěli vědět o zubech, ale báli jste se zeptat ...

 

30.10.
2013
Standard

Kategorie: Společnost
autor: MDDr. Adam Šíma, komentářů: 0

Chytré hlavy lidu se kdysi daly dohromady a vytvořily sociální stát, kde na zodpovědného člověka vládnoucí režim přenesl odpovědnost za ty nezodpovědné formou „solidárního“ zdravotního pojištění, které není nic jiného než daň, o jejíž „spravedlnosti“ lze vést dlouhé debaty na ostří nože. Důsledkem skutečného „komerčního“ pojištěná by ale byly hory mrtvol neošetřených nezodpovědných, kteří se – dámy prominou - prochlastali a prožrali k smrti, přičemž si pojištění neplatili. Která alternativa je pro vás, vážení čtenáři, přijatelnější? Koule u nohy, nebo eliminace prostřednictvím Darwinovy evoluční teorie v praxi? 

Ústavní soud, toho času a do budoucna sestavovaný ze soudců navrženými levicovým prezidentem levicovému senátu, rozhodl, že nadstandardy jsou protiústavní. Jsem velmi hloupý člověk a přiznám se, že nechápu, proč si nemohu za své peníze, které mi stát milostivě nevzal, ve státním zdravotnickém zařízení připlatit za kvalitu ošetření vlastního těla. Pikantní to je zejména v situaci, když se z vůle lidu hlava pomazaná a z vůle vlastní namazaná obklopí dvanáctičlenným lékařským konziliem, které zasedá nad krevním obrazem dotyčného, aby slavnostně diagnostikovalo cukrovku, což milý pacient vezme na vědomí přesnídávkou z uzenin a alkoholu přivezenou na trakaři, kterou bez uzardění spořádá před objektivy kamer a bulvárních deníků hltaných jeho elektorátem. Zkrátka je nám, slovy Zemanova voličstva obyčejným lidem, souzeno míti levné čínské oční čočky, několikakilové sádry a padající zubní protézy vyrobené zubním lékařem pod náklady ordinace.

Vezměme si jeden reprezentativní příklad z každodenní praxe: ošetření kazu stálého zubu. Dle pojišťovny se jedná o výplň zhotovenou z volně loženého amalgámu (tedy toho, kde mícháte stříbrný prášek se rtutí tak říkajíc od oka) a tuto výplň můžete převrtávat každých 6 měsíců. Pojišťovna tedy otevřeně říká, že životnost takovéhoto ošetření, za které zubaři zaplatí 228 korun při nákladech ordinace 40 – 80 korun na minutu, je půl roku. A to je, přátelé, pojišťovenský standard. Vše ostatní je nyní tak nějak protiústavní, nebo přinejmenším považované za feudální rozmařilost, kterou si můžete velkopansky dopřát na soukromých klinikách. Máte-li 28 zubů a na všech kaz, lze každých 6 měsíců dělat nových 28 amalgámových výplní. 

Ze svého slovníku jsem vyřadil pojišťovnami vrchnostensky nařízené výrazy jako „standard“ a „nadstandard“ a nahradil je termíny „funkční“ a „nefunkční“. Je třeba si uvědomit, že ony dodnes platné pojišťovenské standardy ve stomatologii byly vytvořené v letech 1991 až 1993. Jaké mobilní telefony jsme tehdy nosili v kapse? Či jak vypadaly informační technologie tehdy a jak vypadají dnes? Chtěli byste mít rakovinu léčenou metodami a přístroji z dob, kdy Miloš Zeman nosil dvouřadé fialové sako? Beru zpět, špatný příklad. Ten ho nosí dodnes.

 Každý máme standard nastavený někde jinde.  Pro Miloše Zemana je zkrátka fialové dvouřadé sako jasná volba už přes 20 let. Pro někoho je oním standardem příšerné nefunkční ošetření „na pojišťovnu“ vedoucí k dalším a mnohem dražším a nepříjemnějším problémům. Všichni chápeme, že daleko nejlevnější je prevence. Když prevence selže a nastane problém, je třeba ho účinně a včas vyřešit. Pokud ani k tomu nedojde, draze léčíme komplikace. Pokud do léčby komplikací neinvestujeme čas, úsilí a peníze, pacient ztratí zub. Podle „standardů“ pojišťovna neplatí efektivní prevenci, kvalitní prvotní ošetření, léčbu komplikací. Jen extrakci zubu, a to ještě jako ránu z milosti.

Nechtějte po svém zubaři standard na pojišťovnu, ale chtějte kvalitní funkční ošetření. Onkologovi byste taky neřekli, aby do vás nalil standardní chemoterapii, která by třeba vůbec není vhodná, ale to, co je pro vás nejlepší. Jednou provždy platí, že vhodnou léčbu určuje lékař a nikoliv pojišťovna.  Řekněme si tedy tvrdě, upřímně a bez obalu, že po zločinu následuje trest a jak si zuby necháme zkazit, tolik budeme platit. Na druhou stranu ale budete vědět i to, že až dostanete infarkt myokardu, bude dost peněz na trojitý bypass a nejmodernější kardiostimulátor. Budete žít a mít zuby. Je to snad nadstandard? 

zpět

komentářů: 0

 
 

© Český úsměv 2012