Vše co jste chtěli vědět o zubech, ale báli jste se zeptat ...

 

22.3.
2013
Zubní kámen, to je prevít

Kategorie: Dentální hygiena
autor: MDDr. Adam Šíma

Zubní kámen, to je prevít

 

Poslední dobou se nejen v naší ordinaci, ale i ve většině internetových diskuzí pod články se stomatologickou tématikou objevuje laický názor, že zubní kámen je dědičný a ďábelskou rychlostí se neodvratně vytváří ihned po odstranění, nejlépe doslova roste před očima. 

 

Předně je třeba si říci, co zubní kámen je. Jde o zubní povlak zmineralizovaný vápníkem a fosforečnany ze sliny. Doslova a do písmene se jedná o zkamenělé bakterie. Ke vzniku zubního kamene je tedy třeba dlouhodobě neodstraněný bakteriální zubní plak a slina. Je faktem, že složení sliny je individuální a může obsahovat různé množství iontů vápníku. Kdyby ale nebylo špatně vyčištěných zubů, nebude mít co zkamenět. Stále trváte na teorii dědičnosti? Představme si tedy srovnatelně výživnou paralelu: kdyby se člověk měsíc nemyl a někdo mu řekl, že zapáchá, sváděl by takový špindíra svůj nevábný odér na genetický vklad po rodičích, protože rodiče taky nepoužívali mýdlo a nevoněli po fialkách?

Největší množství zubního kamene se tvoří za dolními předními zuby, kde je jednak špatně čistí, a také zde ústní podjazykové slinné žlázy. Málokdo dovede všechna zapeklitá zákoutí zdejší oblasti dlouhodobě udržet zcela čistá, aby tvorbě kamene předešel. Z toho důvodu je třeba čas od času navštívit zubní hygienistku nebo si nechat zubní kámen odstranit při preventivní prohlídce nebo jiném zákroku. K odstranění se používá ultrazvuk nebo ruční srpek, kterým se zubař dostane i do míst, která jsou pro ultrazvukovou koncovku příliš úzká. Ruční odstranění kamene tedy není žádná primitivní neandrtální  metoda neodpovídající standardům medicíny 21. století. Hrůzostrašné historky o „strhávání kamene škrabkou“ se tak sice zčásti zakládají na pravdě, ale jejich emocionální podbarvení popisované jako brány pekelné je způsobené především pocitem viny a provinilosti, případně účtenkou.

Buďme rozumní a přiznejme si, že zubní kámen se vytváří téměř každému z nás. Komu se kámen tvoří rychleji, má sliny více nasycené vápenatými a fosforečnanovými ionty a navíc špatně čistí. A v čištění to všechno je. Nesvádějme tedy tvorbu zubního kamene na lékaře nebo dentální hygienistky. Chyba je jinde. Víte už kde?

zpět

 
 

© Český úsměv 2012